Included taxa

Sundevall, C. J. (1833a). Svenska spindlarnes beskrifning. Forts├Ąttning och slut. Bihang till Kongliga Svenska Vetenskaps-Akademiens Handlingar 1832: 172-272. download pdf

Back
Valid taxa Family Page / figures published as
Acantholycosa lignaria Lycosidae 174 Lycosa lignaria
Acantholycosa lignaria Lycosidae 180 (Df) Lycosa borealis
Aelurillus v-insignitus Salticidae 211 (Dmf) Attus insignitus
Alopecosa aculeata Lycosidae 184 (Dm) Lycosa nivalis
Alopecosa barbipes Lycosidae 185 (Df) Lycosa cruciata
Alopecosa barbipes Lycosidae 184 (Dmf) Lycosa barbipes
Alopecosa cuneata Lycosidae 187 (Dm) Lycosa cuneata
Alopecosa fabrilis Lycosidae 182 (Dm) Lycosa fabrilis
Alopecosa pulverulenta Lycosidae 186 Lycosa pulverulenta
Alopecosa trabalis Lycosidae 182 (f, not m) Lycosa trabalis
Alopecosa trabalis Lycosidae 182 (Dm) Lycosa vorax
Anyphaena accentuata Anyphaenidae 268 (Df) Clubiona accentuata
Araneus diadematus Araneidae 235 (Dm) Epeira diadematus
Araneus marmoreus Araneidae 241 (Dm) Epeira marmorea
Araneus marmoreus Araneidae 242 (f) Epeira pyramidata
Araneus quadratus Araneidae 239 (Dm) Epeira quadrata
Araniella cucurbitina Araneidae 245 (Dm) Epeira cucurbitina
Arctosa cinerea Lycosidae 190 (Dmf) Lycosa cinerea
Arctosa leopardus Lycosidae 189 (Df) Lycosa leopardus
Bolyphantes alticeps Linyphiidae 261 (Dj) Linyphia alticeps
Cheiracanthium virescens Eutichuridae 267 (Dmf) Clubiona virescens
Dendryphantes hastatus Salticidae 208 (Dmf) Attus muscosus
Dendryphantes rudis Salticidae 205 (Dmf) Attus rudis
Diaea dorsata Thomisidae 221 (Dmf) Thomisus dorsatus
Drapetisca socialis Linyphiidae 260 (Dmf) Linyphia socialis
Evarcha falcata Salticidae 213 (Dm) Attus falcatus
Heliophanus cupreus Salticidae 210 (Dmf) Attus atrovirens
Larinioides cornutus Araneidae 243 (mf) Epeira apoclisa
Metellina merianae Tetragnathidae 250 (Df, var. b) Epeira inclinata
Misumena vatia Thomisidae 219 (Dm) Thomisus citreus
Myrmarachne formicaria Salticidae 200 (Dm) Salticus formicarius
Neoscona adianta Araneidae 247 (Dmf) Epeira segmentata
Pardosa amentata Lycosidae 177 Lycosa amentata
Pardosa lugubris Lycosidae 176 (Df) Lycosa silvicola
Pardosa monticola Lycosidae 175 Lycosa monticola
Pellenes lapponicus Salticidae 212 (Dm) Attus lapponicus
Pellenes tripunctatus Salticidae 215 (Dmf) Attus crucifer
Pellenes tripunctatus Salticidae 216 (Dm) Attus rufifrons
Philodromus dispar Philodromidae 228 (Dm) Philodromus limbatus
Philodromus fuscomarginatus Philodromidae 224 (Dmf) Philodromus fuscomarginatus
Philodromus margaritatus Philodromidae 225 (Dmf) Philodromus tigrinus
Phlegra fasciata Salticidae 204 (Dmf) Attus niger
Rhysodromus fallax Philodromidae 226 (Df) Philodromus fallax
Salticus cingulatus Salticidae 203 (Dmf) Attus lineolatus
Sitticus terebratus Salticidae 215 Attus terebratus
Sittipub pubescens Salticidae 206 (Df) Attus pubescens
Steatoda castanea Theridiidae 263 (Dm) Theridium castaneum
Tetragnatha extensa Tetragnathidae 256 (Dmf) Tetragnatha extensa
Thanatus formicinus Philodromidae 229 (Dmf) Philodromus formicinus
Xysticus cristatus Thomisidae 217 (Dmf) Thomisus cristatus
Zora spinimana Miturgidae 266 (Df) Lycaena spinimana
Zygiella x-notata Araneidae 252 Epeira calophylla