Included taxa

Clerck, C. (1757). Svenska spindlar, uti sina hufvud-slågter indelte samt under några och sextio särskildte arter beskrefne och med illuminerade figurer uplyste. Stockholmiae, 154 pp. download pdf

Back
Valid taxa Family Page / figures published as
Acantholycosa lignaria Lycosidae 90, pl. 4, f. 4 (Dmf) Araneus lignarius
Aelurillus v-insignitus Salticidae 121, pl. 5, f. 16 (Dm) Araneus litera insignitus
Aelurillus v-insignitus Salticidae 123, pl. 5, f. 17 (Df) Araneus litera notatus
Agelena labyrinthica Agelenidae 79, pl. 2, f. 8 (Dm) Araneus labyrinthicus
Alopecosa aculeata Lycosidae 87, pl. 4, f. 3 (Df) Araneus aculeatus
Alopecosa cuneata Lycosidae 99, pl. 4, f. 11 (Df) Araneus cuneatus
Alopecosa fabrilis Lycosidae 86, pl. 4, f. 2 (Df) Araneus fabrilis
Alopecosa inquilina Lycosidae 88, pl. 5, f. 2 (Df) Araneus inquilinus
Alopecosa inquilina Lycosidae 100, pl. 5, f. 3 (Df) Araneus nivalis
Alopecosa pulverulenta Lycosidae 93, pl. 4, f. 6 (Dmf) Araneus pulverulentus
Alopecosa trabalis Lycosidae 97, pl. 4, f. 9 (Df) Araneus trabalis
Araneus angulatus Araneidae 22, pl. 1, f. 1-3 (Df) Araneus angulatus
Araneus angulatus Araneidae 41, pl. 2, f. 2 (Df) Araneus virgatus
Araneus diadematus Araneidae 25, pl. 1, f. 4 (Df) Araneus diadematus
Araneus diadematus Araneidae 27, pl. 1, f. 5 (Df) Araneus peleg
Araneus marmoreus Araneidae 29, pl. 1, f. 2 (Df) Araneus marmoreus
Araneus marmoreus Araneidae 30, pl. 1, f. 6 (Df) Araneus babel
Araneus marmoreus Araneidae 34, pl. 1, f. 8 (Df) Araneus pyramidatus
Araneus quadratus Araneidae 27, pl. 1, f. 3 (Df) Araneus quadratus
Araniella cucurbitina Araneidae 44, pl. 2, f. 4 (Df) Araneus cucurbitinus
Argyroneta aquatica Cybaeidae 143, pl. 6, f. 8 (Dm) Araneus aquaticus
Clubiona pallidula Clubionidae 81, pl. 2, f. 7 (Dmf) Araneus pallidulus
Dendryphantes hastatus Salticidae 115, pl. 5, f. 11 (Df) Araneus hastatus
Dolomedes fimbriatus Pisauridae 106, pl. 5, f. 9 (Dm) Araneus fimbriatus
Dolomedes fimbriatus Pisauridae 100, pl. 5, f. 1 (Df) Araneus undatus
Dolomedes plantarius Pisauridae 105, pl. 5, f. 8 (Df) Araneus plantarius
Enoplognatha ovata Theridiidae 58, pl. 3, f. 8 (Df) Araneus ovatus
Enoplognatha ovata Theridiidae 59, pl. 3, f. 9 (Df) Araneus redimitus
Enoplognatha ovata Theridiidae 60, pl. 3, f. 10 (Df) Araneus lineatus
Evarcha arcuata Salticidae 125, pl. 6, f. 1 (Df) Araneus arcuatus
Evarcha falcata Salticidae 125, pl. 5, f. 19 (Df) Araneus falcatus
Floronia bucculenta Linyphiidae 63, pl. 4, f. 1 (Df) Araneus bucculentus
Larinioides cornutus Araneidae 39, pl. 1, f. 11 (Df) Araneus cornutus
Larinioides patagiatus Araneidae 38, pl. 1, f. 10 (Df) Araneus patagiatus
Larinioides patagiatus Araneidae 36, pl. 1, f. 9 (Df) Araneus ocellatus
Larinioides sclopetarius Araneidae 43, pl. 2, f. 3 (Dm) Araneus sclopetarius
Larinioides sclopetarius Araneidae 40, pl. 2, f. 1 (Df) Araneus sericatus
Linyphia triangularis Linyphiidae 71, pl. 3, f. 2 (Dm, in part) Araneus triangularis
Marpissa muscosa Salticidae 116, pl. 5, f. 12 (Df) Araneus muscosus
Metellina segmentata Tetragnathidae 45, pl. 2, f. 6 (Dmf) Araneus segmentatus
Micrommata virescens Sparassidae 138, pl. 6, f. 4 (Df) Araneus virescens
Micrommata virescens Sparassidae 137, pl. 6, f. 7 (Dm) Araneus roseus
Misumena vatia Thomisidae 128, pl. 6, f. 5 (Df) Araneus vatius
Neriene montana Linyphiidae 63, pl. 3, f. 1 (Dm) Araneus montanus
Nesticus cellulanus Nesticidae 62, pl. 4, f. 12 (Df) Araneus cellulanus
Nuctenea umbratica Araneidae 31, pl. 1, f. 7 (Df) Araneus umbraticus
Parasteatoda lunata Theridiidae 52, pl. 3, f. 7 (Df) Araneus lunatus
Parasteatoda lunata Theridiidae 56, pl. 3, f. 6 (Df) Araneus formosus
Pardosa amentata Lycosidae 96, pl. 4, f. 8 (Dmf) Araneus amentatus
Pardosa amentata Lycosidae 104, pl. 5, f. 6 (Df) Araneus fumigatus
Pardosa monticola Lycosidae 91, pl. 4, f. 5 (Dmf) Araneus monticola
Pardosa paludicola Lycosidae 94, pl. 4, f. 7 (Dmf) Araneus paludicola
Pardosa pullata Lycosidae 104, pl. 5, f. 7 (Df) Araneus pullatus
Philodromus aureolus Philodromidae 133, pl. 6, f. 9 (Df) Araneus aureolus
Philodromus margaritatus Philodromidae 130, pl. 6, f. 3 (Df) Araneus margaritatus
Phylloneta sisyphia Theridiidae 54, pl. 3, f. 5 (Df) Araneus sisyphius
Pirata piraticus Lycosidae 102, pl. 5, f. 4 (Df) Araneus piraticus
Pirata piscatorius Lycosidae 103, pl. 5, f. 5 (Df) Araneus piscatorius
Pisaura mirabilis Pisauridae 108, pl. 5, f. 10 (Dmf) Araneus mirabilis
Salticus scenicus Salticidae 117, pl. 5, f. 13 (Df) Araneus scenicus
Singa hamata Araneidae 51, pl. 3, f. 4 (Df) Araneus hamatus
Sitticus terebratus Salticidae 120, pl. 5, f. 15 (Df) Araneus terebratus
Steatoda castanea Theridiidae 49, pl. 3, f. 3 (Df) Araneus castaneus
Tegenaria domestica Agelenidae 76, pl. 2, f. 9.2 (Dm, in part) Araneus domesticus
Tegenaria ferruginea Agelenidae 76, pl. 2, f. 9 (1) (f, in part) Araneus domesticus
Thanatus formicinus Philodromidae 134, pl. 6, f. 2 (Df) Araneus formicinus
Xysticus cristatus Thomisidae 136, pl. 6, f. 6 (Df) Araneus cristatus
Zygiella x-notata Araneidae 46, pl. 2, f. 5 (Df) Araneus x-notatus